Schadelijke stoffen en erg veel cafeïne in pre-workouts voor sporters
Pre-workout supplementen zijn poeders en pillen die sporters innemen voordat ze gaan sporten. Ze beloven meer energie, focus en uithoudingsvermogen. In acht van de 27 onderzochte supplementen zijn schadelijke stoffen gevonden, waarbij het in drie gevallen ging om de verboden stoffen yohimbine en rauwolscine. Volgens de NVWA is de verkoop van deze producten direct gestopt en zijn de verkopers beboet.
In vijf andere supplementen zaten stoffen die niet verboden zijn, maar die in hoge doseringen wel schadelijk kunnen zijn. Deze stoffen staan niet altijd op het etiket.
Eerder adviseerde Bureau Risicobeoordeling en Onderzoek (BuRo) aan de toenmalige minister voor Medische Zorg en Sport om zulke stoffen op te nemen in een nationale lijst van onveilige stoffen, aldus de NVWA.
Cafeïne
Verder blijkt dat alle onderzochte supplementen cafeïne bevatten. Volgens de Europese Autoriteit voor voedselveiligheid EFSA is het voor volwassenen veilig om maximaal 200 mg cafeïne per keer binnen te krijgen. Bij achttien onderzochte supplementen wordt die veilige hoeveelheid overschreden als consumenten de aanbevolen dosis op de verpakking gebruiken.
In negen gevallen wordt op die manier ook de veilige dagelijkse hoeveelheid van maximaal 400 mg cafeïne overschreden. Vooral als iemand ook andere cafeïnehoudende producten gebruikt, zoals koffie of energiedrank, kunnen volgens de warenautoriteit risico’s toenemen.
Innemen van grote hoeveelheden cafeïne kan leiden tot klachten als hoofdpijn, hoge bloeddruk, rusteloosheid en hartkloppingen. Er bestaat geen wettelijke limiet voor cafeïne in supplementen.
Bijwerkingen melden
De NVWA adviseert kritisch te zijn bij de aanschaf van pre-workouts en het gebruik ervan, door bijvoorbeeld de ingrediënten te controleren en na te denken over mogelijke gezondheidsrisico’s. Ook waarschuwt de NVWA voor de wisselwerking die kan ontstaan met geneesmiddelen, met mogelijk ernstige gevolgen voor de gezondheid.
Bij klachten kunnen gebruikers van supplementen contact opnemen met de huisarts. Bijwerkingen kunnen worden gemeld bij Bijwerkingencentrum Lareb en vermoedens van onveilige supplementen bij de NVWA.