Ga naar inhoud. | Ga naar navigatie

Persoonlijke hulpmiddelen

Navigatie

Tijdig stoppen

Tijdig stoppen ook medicatiefout?

PW06 - 07-02-2020 | door Agnes Kant, directeur Bijwerkingencentrum Lareb
Het gebeurt steeds vaker, op feestjes, dat mensen na een korte “hoe gaat het”-uitwisseling beginnen over hun ervaring met bijwerkingen. Het positieve is dat ze blijkbaar weten dat Lareb over bijwerkingen gaat. Jammer is helaas dat meestal na het relaas het antwoord op de vraag “heeft u dat ook gemeld?”, is “nee, kan dat dan?” Daar is dus voor ons nog veel werk aan de winkel.
Tijdig stoppen

Wat het meest blijft hangen zijn de ervaringen van ernstige bijwerkingen die onnodig waren. Uit de HARM-rapporten weten we dat het voorkomt. Maar als je met persoonlijke verhalen geconfronteerd wordt, komt het pas echt goed binnen. Zo’n verhaal kwam mij ter ore via mijn man, die het op een nieuwjaarsreceptie van de lokale muziekvereniging dit jaar als boodschapper voor mij had ontvangen. Het ging om de gevolgen van langdurig PPI-gebruik. Bekend is dat dat kan leiden tot een tekort aan vitamines en mineralen, en dus hypomagnesiëmie, ijzerdeficiëntie en tekort aan vitamine B12. Bijbehorende klachten treden in de regel sluipend op, wat het lastig maakt ze als bijwerking te herkennen. In dit geval was dat ook zo. Plotseling ontstonden zeer ernstige klachten. Na onderzoeken in het ziekenhuis bleek deze bijwerking van de PPI de oorzaak. En in dit geval was de PPI voorgeschreven als maagbescherming bij diclofenac, voor rugpijn. De diclofenac was al lang gestopt, maar de PPI per abuis niet. Bij medicatiefouten denk je meestal aan een verkeerde dosis of verkeerd toedienen. Maar is niet tijdig stoppen ook een medicatiefout?

 

Document acties

gearchiveerd onder: ,
Back to top