Log in om verder te lezen.
Ik ben mijn wachtwoord vergeten
Alleen abonnees van het Pharmaceutisch Weekblad hebben volledige toegang tot pw.nl. Ga voor meer informatie: abonnement PW aanvragen.
Hoeveel patiënten moet je behandelen met een SGLT-2-remmer om één extra sterfgeval te voorkomen?
Openbare apotheken verstrekten in 2024 ruim 1,3 miljoen keer een receptplichtig pakketgeneesmiddel in de avond, nacht of op zondag. Het aantal verstrekkingen onder deze zogeheten ANZ-dienstverlening is daarmee de laatste drie jaar stabiel, na een dip in 2020 en 2021. Aldus de SFK in het Pharmaceutisch Weekblad.
Metformine is een goede eerste keus behandeloptie bij zwangerschapsdiabetes. Dat concludeert Doortje Rademaker op basis van haar promotieonderzoek. Het middel is patiëntvriendelijker dan insuline. “Maar als het niet voldoende werkt, moet direct worden overgestapt op insuline.”
Er gaat in de keten veel mis rondom medicatie. Interventies om deze medicatiefouten te voorkomen blijken lastig te implementeren. Een apotheker en farmabuddy toevoegen aan het behandelteam van mensen met een hoog risico op medicatiegerelateerde problemen kan helpen, stelt Clementine Stuijt vast op basis van haar promotieonderzoek.
Een deel van de ziekenhuisopnames van hartfalenpatiënten is mogelijk te voorkomen door medicatiegerelateerde problemen aan te pakken. Groningse onderzoekers willen in kaart brengen hoeveel gezondheidswinst het oplevert en hoeveel geld hiermee kan worden bespaard. “We willen weten wat interventies mogen kosten om kosteneffectief te zijn.”
Patiënten willen dure geneesmiddelen het liefst dichtbij huis ophalen. Het Integraal Zorgakkoord gaat daarnaast uit van “de juiste zorg op de juiste plek”. Voor dure geneesmiddelen is centrale distributie nodig om de kosten te drukken, maar voor geneesmiddelen waarvoor een goedkoper alternatief beschikbaar is (bijvoorbeeld een biosimilar), lijkt lokale distributie een doelmatigere mogelijkheid.
De KNMP heeft met veel interesse kennisgenomen van het recent verschenen rapport Gerichte evaluatie: meerwaarde kost meer tijd waarin de resultaten staan van een gezamenlijke pilot van ZFC en VGZ. Deze pilot onderzocht hoe continue en proactieve farmaceutische zorg beter kan worden verleend aan VGZ-verzekerden.
Het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS), Zorgverzekeraars Nederland, de Vereniging Nederlandse Gemeenten en tientallen zorg- en welzijnspartijen hebben op 8 september 2025 het Aanvullend Zorg- en Welzijnsakkoord (AZWA) ondertekend.
Op 8 september is door partijen het Aanvullend Zorg en Welzijnsakkoord (AZWA) getekend. De KNMP was helaas niet bij dit feestje uitgenodigd, ook al vond dit plaats in een gezondheidscentrum met een apotheek.
Met het thema ‘Pharmacy Forward: Performance, Collaboration, and Health Transformation’ verkennen apothekers tijdens het wereldcongres van de International Pharmaceutical Federation (FIP) hoe de beroepsgroep kan bijdragen aan sterkere zorgsystemen en samenwerking tussen zorgsectoren. Ook het aanjagen van verbeterde gezondheidsuitkomsten staat centraal. Nederland valt twee keer in de prijzen.
Tijdens een van de lessen die ik heb mogen verzorgen in de vervolgopleiding werd ik getriggerd door een opmerking van een aios: “Als ik twijfel zeg ik vaak niks. De arts zal het wel weten, anders zou hij niet zoiets geks voorschrijven.” Voor hem klonk het vanzelfsprekend, voor mij als een echo van een groter vraagstuk: wat maakt een apotheker eigenlijk ‘goed’?
De Europese geneesmiddelenbewakingscommissie PRAC adviseert om de orale suspensie van Tegretol, die 20 mg carbamazepine per ml bevat, beperkt te gebruiken bij pasgeborenen.
Samen met een psychiater runt ziekenhuisapotheker Ken Ho Hua van het Spaarne Gasthuis een poli voor patiënten die problemen hebben met psychofarmaca. “Sommige mensen zijn lastig in te stellen.”
Als genezing niet meer mogelijk is, wordt kwaliteit van leven nog belangrijker. Palliatieve zorg richt zich daar dan ook terecht op. Toediening van cholesterolverlagers, vitamine D, hartglycosiden en maagzuurremmers lijkt daar niet echt bij te passen. Toch worden deze en andere middelen nog te vaak voorgeschreven aan mensen die zich in de laatste drie maanden van hun leven bevinden.
Onder kwetsbare groepen als asielzoekers en dak- en thuisloze migranten neemt misbruik van en verslaving aan pregabaline toe, wat onlangs leidde tot een overval op de Amsterdamse Service Apotheek Slotermeer. “Zorgverleners moeten alert blijven en gebruikers attenderen op de risico’s.”
Apotheken, artsen, fabrikanten en groothandelaren kunnen bij een ernstig tekort voortaan vrijstelling krijgen van de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) voor de invoer van medicijnen uit het buitenland. Met deze wetswijziging is de aanwijzing van de minister aan de IGJ om tijdelijk niet handhavend op te treden bij een ernstig tekort ingetrokken.
© 2025, Pharmaceutisch Weekblad