De Committee for Medicinal Products for Human Use (CHMP) heeft geen handelsvergunning afgegeven voor het hybride geneesmiddel Doxolipad (doxorubicine), dat bestemd was voor de behandeling van borst- en ovariumcarcinoom.
Nederlandse apothekers verstrekten in 2018 het antibioticum amoxicilline aan 231.000 kinderen in de leeftijd tot 10 jaar. Daarmee is amoxicilline het geneesmiddel met de meeste gebruikers bij kinderen in die leeftijdsgroep. Verhoudingsgewijs kent het laxeermiddel macrogol de meeste gebruikers onder de 10 jaar. Dit meldt de SFK in het Pharmaceutisch Weekblad.
Apothekers moeten een grotere rol krijgen bij het toedienen van vaccinaties, stelt de Europese organisatie van openbaar apothekers PGEU. Voorstanders vinden dat apothekers hiermee de toegankelijkheid van vaccinaties kunnen vergroten. Tegenstanders stellen dat apothekers de patiënt onvoldoende kennen.
In de apotheek van het Radboudumc bestaat op het gebied van infectieziekten een unieke combinatie van patiëntenzorg en diepgaand onderzoek, dat zich uitstrekt tot aan Azië en Afrika. De apotheek doet ook veel spiegelbepalingen voor andere ziekenhuizen, met name voor hiv-, tbc- en schimmelmiddelen. “Wij hebben hiervoor specifieke methodes ontwikkeld waarvan anderen graag gebruikmaken.”
Bij vrouwen met een ongecompliceerde urineweginfectie is een vijfdaagse kuur nitrofurantoïne effectiever dan een eenmalige dosis fosfomycine, wat betreft klinische en microbiologische genezing.
Het behandelsucces van geneesmiddelresistente tuberculose met moxifloxacine kan verbeteren als de dosis preciezer is aangepast op de patiënt. Belangrijk hierbij is dat ook het QTc-verlengend risico van moxifloxacine in ogenschouw wordt genomen. Dit concludeert Arianna Pranger in haar proefschrift.
Met twee artikelen heeft de NRC onlangs onderzoek gedaan naar de sartanen. De krant constateert dat de KNMP het juiste besluit heeft genomen door een terugroepactie op patiëntniveau te adviseren voor valsartan en schrijft dat fabrikanten van sartanen volgens de EMA binnen twee jaar extra maatregelen moeten nemen.