Binnen de ziekenhuisfarmacie zeggen we vaak dat we de beste kandidaten willen selecteren voor de opleiding tot ziekenhuisapotheker. Dat klinkt logisch, want niemand wil concessies doen aan kwaliteit. Maar hoe weten we eigenlijk dat we de beste kandidaten herkennen?
De CHMP heeft upadacitinib (Rinvoq) groen licht gegeven voor uitbreiding van het indicatiegebied. Het middel is nu ook geïndiceerd voor de behandeling van actieve polyarticulaire juveniele idiopathische artritis (JIA). JIA wordt ook wel ‘jeugdreuma’ genoemd.
Door een positief advies van de Europese geneesmiddelenbeoordelingscommissie CHMP is alpelisib (Piqray) breder inzetbaar.
De CO2-uitstoot in de zorg moet in 2030 met meer dan de helft zijn gereduceerd. Om dat te bereiken worden in de hele sector verduurzamingsprogramma’s uitgevoerd, ook in apotheken.
De groencommissie van het Utrechtse gezondheidscentrum Lombok zoekt continu naar manieren om de zorg passender en duurzamer te maken, van duurzaam voorschrijven tot het vervangen van dosisaerosols door droogpoederinhalatoren, van het afbouwen van PPI’s en antidepressiva tot halvering van het ener
Een gezamenlijke logistieke hub zorgt er in Friesland voor dat minder geneesmiddelen worden weggegooid. Duurzaamheid staat centraal. “Je creëert samen een buffer, waardoor je minder snel misgrijpt en minder verspilt.”
Verpleegkundigen in het Diakonessenhuis in Utrecht krijgen scholing over de grote milieu-impact van geneesmiddelen en de kosten van spillage. Volgens ziekenhuisapotheker Freek van Gorp zijn verpleegkundigen zeer bezorgd, omdat ze elke dag zien hoeveel medicijnen verdwijnen in de afvalton.
Behandeling met GLP-1-receptoragonisten leidt bij vrouwen tot een groter gewichtsverlies dan bij mannen. De effectiviteit is wel consistent bij andere belangrijke subgroepen.
Bij patiënten die een dotterbehandeling (PCI) hebben ondergaan, biedt de P2Y12-remmer prasugrel de optimale balans tussen effectiviteit en veiligheid in vergelijking met ticagrelor en clopidogrel.
Duurzame keuzes in de farmacie hangen samen met leeftijd: oudere patiënten zijn vaker bereid extra te betalen voor milieuvriendelijke geneesmiddelen. De bereidheid tot het terugbrengen van medicatie is daarentegen onder jong en oud gelijk.