Ga naar inhoud. | Ga naar navigatie

Persoonlijke hulpmiddelen

Navigatie

‘Verbetering mogelijk in voorschrijven anticonceptie en opioïden bij migraine’

PW5 - 21-01-2026
Huisartsen schrijven bij hoofdpijn veelal geneesmiddelen voor die in lijn zijn met de adviezen in de NHG-Standaard Hoofpijn. Wel is er verbetering mogelijk in het voorschrijven van anticonceptiemiddelen bij vrouwen met migraine en in het voorschrijven van opioïden. Dat blijkt uit onderzoek van het Nivel.
‘Verbetering mogelijk in voorschrijven anticonceptie en opioïden bij migraine’

Acht op de tien patiënten met spanningshoofdpijn en de helft van de migrainepatiënten had in het eerste half jaar na de diagnose contact met de huisarts zonder dat zij medicatie kregen voorgeschreven. Kanttekening hierbij is, volgens Nivel, dat paracetamol of ontstekingsremmende pijnstillers, zoals ibuprofen, naproxen en diclofenac, niet volledig in de gegevens zijn terug te zien.

De helft van de patiënten die de huisarts bezochten voor hoofdpijn consulteerde na het eerste half jaar de huisarts hier niet voor. Als deze patiënten zelfzorgmiddelen gebruiken, lijkt het niet wenselijk dat deze groep helemaal buiten beeld raakt. De huisarts zou dan namelijk geen zicht hebben op mogelijk overgebruik, concludeert het Nivel.

Opioïden

Uit het onderzoek blijkt verder dat bij spanningshoofdpijn, migraine en clusterhoofdpijn de vaakst voorgeschreven medicijnen voor hoofdpijn ook de medicatie is die de NHG-Standaard Hoofdpijn aanraadt. Wel schrijven huisartsen regelmatig opioïden bij spanningshoofdpijn en migraine voor, terwijl de NHG-Standaard Hoofdpijn dit afraadt.

Een groot deel van deze opioïden lijkt echter al vóór de eerste registratie van de hoofdpijn voorgeschreven te zijn, mogelijk vanwege andere pijnklachten.

Hormonen

Ook krijgen vrouwen met migraine regelmatig hormonen voorgeschreven. Hoewel migraine geen contra-indicatie is voor de combinatiepil, raadt de NHG-Standaard Hoofdpijn aan om voor vrouwen met migraine een andere anticonceptiemethode te overwegen. Hierin is wellicht nog verbetering mogelijk, stellen de onderzoekers.

Voor het onderzoek is gebruikgemaakt van gegevens over de jaren 2016 tot en met 2023 van 300 huisartsenpraktijken die deelnemen aan Nivel Zorgregistraties Eerste Lijn.

Het onderzoek is opgezet met subsidie van Pfizer, maar onafhankelijk uitgevoerd, benadrukt Nivel. Het bedrijf had geen toegang tot de data en is niet betrokken geweest bij het schrijven van de rapportage.

Document acties

gearchiveerd onder: opioïden, migraine, anticonceptie
Back to top