Ga naar inhoud. | Ga naar navigatie

Persoonlijke hulpmiddelen

Navigatie

‘Onvoldoende bewijs dat epilepsie-sensor plotse dood voorkomt’

PW50 - 03-12-2025
Het is onvoldoende bewezen dat Nightwatch, een alarmeringssysteem bij epilepsie, kan voorkomen dat patiënten met ernstige nachtelijke epilepsieaanvallen plotseling overlijden in hun slaap. Het hulpmiddel kan daarom niet vergoed worden uit het basispakket, concludeert het Zorginstituut Nederland.
‘Onvoldoende bewijs dat epilepsie-sensor plotse dood voorkomt’

Op verzoek van Zorgverzekeraars Nederland heeft het Zorginstituut beoordeeld of de monitoring die Nightwatch biedt, bewezen effectief is bij het voorkomen van de plotse dood. Bij het beantwoorden van deze vraag bleek dat hier geen specifiek onderzoek naar is gedaan. Nightwatch is een Nederlandse uitvinding die is ontwikkeld als een draagbaar sensorsysteem dat nachtelijke aanvallen kan detecteren, en door geluid naasten of zorgverleners waarschuwt.

Bij het beoordelen heeft het Zorginstituut gebruikgemaakt van meerdere wetenschappelijke studies over het effect van bewakingssystemen, zoals Nightwatch, op het tijdig signaleren van ernstige nachtelijke epilepsieaanvallen. De resultaten uit deze studies waren, volgens het Zorginstituut, niet voldoende om te kunnen concluderen dat dit soort systemen plotse dood kunnen voorkomen.

Geen passende zorg

Op dit moment ontbreekt het aan passende zorg voor patiënten met ernstige epilepsie die een verhoogd risico hebben op plotse dood tijdens de slaap, stelt het Zorginstituut, dat aangeeft de teleurstelling die patiënten en hun naasten nu zullen voelen heel goed te begrijpen.

Het Zorginstituut roept betrokken partijen op verder onderzoek te doen om zo snel mogelijk te kunnen voorzien in passende zorg voor deze groep patiënten.

In Nederland hebben naar schatting 7000 patiënten een verhoogd risico op plotse dood door ernstige nachtelijke epilepsieaanvallen. Het gaat hierbij specifiek om patiënten zonder mogelijkheid om tijdens hun slaap in de gaten te worden gehouden.

Document acties

Back to top